Nasza szkoła pierwsza w ogólnopolskim konkursie na najciekawszy film o bioróżnorodności!!!!!!!

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować o sukcesie uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Nakle Śląskim, jakim jest zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Bioróżnorodność  w krajobrazie rolniczym”, zorganizowanym przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

 

Przedmiotem konkursu było stworzenie filmu, który jak najlepiej odwzorowałby temat ochrony bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym. W naszej szkole wyzwania tego podjęły się trzy ekipy uczniów z klas drugich i czwartych, które jednocześnie biorą udział w realizacji projektu, współtworzonego od 2019 z Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowego Gospodarstwa Wodnego- „ Wody Polskie” i dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) pt. „Zrównoważone rolnictwo w służbie bioróżnorodności”.

Młodzież zmotywowana przez koordynatora projektu, Pana Szymona Banasia, przygotowała trzy filmy konkursowe. Warto dodać, że była to największa aktywność konkursowa, wśród wszystkich szkół, które wzięły w nim udział. Prace przygotowane były na bardzo wysokim poziomie i cechowały się zastosowaniem różnych środków technicznych – od filmowania z udziałem drona, poprzez techniki animacji filmowej.  Komisja konkursowa, najwyżej z pośród przesłanych prac, oceniła film autorstwa Julii Albrecht, Doroty Hirschler i Wojciecha Korzeczka  o tytule „Bioróżnorodność w rolnictwie”. Należy nadmienić, że  prace pozostałych dwóch grup, także otrzymały wysokie i pozytywne oceny, zajmując kolejno  miejsce 11 i 12, co przy wysokim poziomie konkursu jest również sukcesem.

Zwycięska praca w przystępny i zrozumiały sposób  przedstawiła następujące zagadnienia:

– czym jest bioróżnorodność,

– jak walczyć o bioróżnorodność,

– czym jest Program Ochrony Zasobów Genetycznych,

– jakie rasy określamy jako rodzime.

Kapituła konkursowa w składzie przedstawicieli Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, przedstawiciela Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciela Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowego Gospodarstwa Wodnego – „Wody Polskie”, kierując się następującymi kryteriami oceny: związek z tematem konkursu, sposób przekazania treści, jakość i profesjonalizm wykonania, pomysłowość, walory edukacyjne, przyznała pierwsze miejsce wymienionym wcześniej uczniom naszej szkoły.

Jesteśmy dumni z tak wielkiego osiągnięcia młodzieży, z nakielskiego „rolnika” i cieszy nas fakt, iż pomimo trudnego czasu pandemii, w jakim się obecnie znajdujemy, nasi uczniowie są zmotywowani do działań na polach projektowych i z takim entuzjazmem realizują zadania, odnosząc sukcesy!